Když se řekne „Adobe“, spousta z vás si představí příšerně složité, pro laika nepochopitelné, a pro běžného člověka nedostupné programy.
Vítejte na konci 2.dekády 21.století. Nic z těchto mýtů už nějakou dobu neplatí a my bychom vám dnes rádi s Ondrou pověděli o naší kreativní cestě.
Dovolíme si parafrázovat známé rčení a říct, že „všechny cesty vedou k Adobe“.
Jak jsme došli k Adobe?
Za ty roky, co se zabýváme kreativní tvorbou a prací s obsahem na sociální sítě nebo web, jsme už vyzkoušeli tolik různých aplikací, že už si je sami ani všechny nedokážeme vybavit.
Psal se rok 2002 a Ondra nastupuje do první velké agentury, kde se musí rozloučit s Corelem a učit se Photoshop.
Tehdy to byla verze Photoshop 7. Budete se nejspíš divit, ale z této doby pochází mýty o tom, jak je Photoshop nepochopitelný pro běžného smrtelníka.
S příchodem Creative Suite 1 se do Adobe dostal svěží vánek a ve spoustě zemí Adobe otevřelo setkání profesionálů s názvem Adobe User Groups, do kterých se Ondra dostal a mohl společně s jinými profesionály z oboru pomoct Adobe vylepšovat funkce programu.
Nebudeme vás zdržovat pomalým procházením historie a rovnou přeskočíme na rok 2012, kdy se s Ondrou potkáváme na prvním projektu.
Tehdy ještě nešlo o Instagram, na který se specializujeme nyní.
„Máš skvělé nápady, ale to provedení je hrůza!“
Tuhle větu jsem od Ondry neslyšela s velkým nadšením, ale pro osobní posun je upřímnost potřeba.
Už tehdy jsem spravovala sociální sítě několika podnikatelům, ale narážela jsem na problém s flexibilitou externích grafiků. Dost často se z toho stávala komunikační a logistická noční můra.
Představte si, že máte skvělé nápady na statusy nebo fotky a několik dní musíte grafikovi vysvětlovat, co to vlastně chcete vyrobit, jakou má ta fotku mít atmosféru a dost často se stávalo, že stál výsledek za prd.
Jasně, na vině jsou obě strany: do určité míry grafik, který si věci přebere po svém a proti tomu jsem byla já, která měla skvělý nápad, ale neuměla jsem jej předat grafikovi a nejradši bych si to vyrobila sama, ale nevěděla jsem jak na to.
A co si budeme povídat, Malováním ve Windowsech nešlo udělat díru do světa ani tehdy, dokonce ani dneska.
„Udělej to ve Photoshopu!“
Skvělá rada od Ondry, ale znalosti jsem neměla a první reakce byla možná stejná, jako je vaše: „To je na mě moc složitý, já to radši udělám v nějaké freečkové aplikaci“.
Právě ty „freečkové“ aplikace vás možná brzdí v tom, že neděláte lepší výstup, protože jste omezení v možnostech.
Nicméně cesta učení ve Photoshopu byla měsíc od měsíce lepší a já díky tomu mohla nabídnout lepší služby svým klientům, navýšit ceny a vykašlat se na práci, kam jsem chodila akorát naštvaná a nedoceněná.
V té době jsme oba pracovali v Adobe Creative Suite verze 5, což bylo fajn, posouvalo se to pořád dopředu, ale propojení jednotlivých aplikací mělo pořád nějaké mezery.
A pak přišel Creative Cloud a všechno dostalo nový rozměr
Oba nás baví prakticky každá nová verze, která vyleze z dílny Adobe, takže když přišel Cloud, vítali jsme jej s otevřenou náručí. I když jsme ze všech stran slyšeli skepsi.
Dneska už si bez Creative Cloudu nedokážeme představit naši práci, protože nám ji neskutečně urychluje a zjednodušuje.
Navíc si Adobe máklo i na mobilních aplikacích a co se týká např. úprav fotek v mobilu, podle nás absolutně nemá konkurenci.
Jasně. Na trhu dneska najdete aplikace za hubičku nebo i zadarmo, které vám fotku nabarví, zafiltrují a vypadá to na první pohled „COOL“, nicméně reálný byznys dneska vyžaduje preciznost a rychlost a v tom mnohé aplikace selhávají.
Podělíme se s vámi o 3 silné důvody, proč naše peníze lejeme raději do Creative Cloud, než do jiných řešení.
Úspora času
Čas jsou peníze a to bez debat. Možná jste se nikdy nezamysleli nad tím, kolik můžete při tak běžné činnosti, jako je úprava fotek, (např. na sociální sítě) ztrácet času.
Stejně tak si nejspíš neuvědomujete, že aplikace zdarma, které vám na první pohled připadají dostačující, vás naopak limitují v tom, abyste svoji práci rychle sdíleli s kolegy nebo externisty, kteří s obsahem potřebují pracovat co nejrychleji.
Často se nám stává, že jeden z nás fotku „načne“ třeba na pracovní cestě v Olomouci a druhý ji díky Cloudu dokáže třeba v reálném čase v Praze za pár minut dokončit nebo s ní pracovat tak, jak zrovna potřebuje.
A to vše bez potřeby exportovat a posílat si to přes maily, Messengery a WhatsAppy!
A co bezpečnost vašich dat? Můžete si dneska jako podnikatel dovolit přijít o data např. ve vašem telefonu nebo počítači?
Vždyť už vás to stálo tolik peněz a když o data přijdete, budete muset znovu platit. Nebojte se, i nám se stalo, že odešly telefony, harddisky nebo jsme ztratili flashdisk s daty.
Dneska máme všechna aktivní data na Cloudu, takže se nemusíme bát, že pokud se nám něco takového přihodí, budeme muset začínat od nuly.
Jednoduchost v pravém slova smyslu!
Jasně. Chápeme, že když si otevřete poprvé Photoshop, Lightroom nebo jiné aplikace od Adobe, vylekáte se. Víme čeho.
Té hromady funkcí, které v aplikaci jsou. V reálném životě, pokud upravujete převážně fotky a občas si uděláte nějakou tu grafiku, stejně budete používat zhruba 25% nástrojů z celkových 100%.
Ptáte se, proč teda platit za Adobe, když jsou k dispozici aplikace, které těch nástrojů navíc tolik nemají?
Protože to, co vám freečkové a kolikrát i placené „napodobeniny“ nabídnou, nedá pohromadě ani těch 25%, které budete používat.
Tzn. že v jedné aplikaci nemůžete využít barevné kanály, v druhé aplikaci nemůžete retušovat, v třetí aplikaci zase máte jenom hromady přednastavených filtrů a pokud byste měli zkombinovat práci v několika aplikacích zároveň, nikdy nebudete tak efektivní, jako když vám všechno poskytne jedna aplikace.
Kvalita výstupu
Velký kámen úrazu těchto neefektivních workflow, je v tom, že ztracíte kvalitu. Abychom vám to vysvětlili jednoduše: Fotka, kterou většina zařízení exportuje do formátu *.jpg prochází při exportu kompresí. To znamená, že v nich algoritmus vypouští opakující se data.
To je jako kdybyste vymačkali šťávu z pomerančů a udělali si tak doma 100% džus. To je vaše fotka po prvním exportu.
Při druhém exportu se stane to samé, jako kdybyste ten váš 100% džus ze čtvrtiny naředili vodou. Jasně, pořád to bude připomínat ten šťavnatý pomeranč, ale při ochutnání už podvědomě víte, že něco není v pořádku.
Když to pak zopakujete ještě potřetí, už to s tím původním pomerančem nemá nic společného. Jasně, mohli byste ho dosladit cukrem a obarvit žlutou (to jsou třeba přednastavené filtry v aplikacích).
A teď je otázka: Váš byznys je 100% pomerančový džus, nebo ředěná, levná a chemicky dobarvená náhražka?
Sami jsme při podnikání naráželi na problémy typu:
- každý měl svoje data nahraná lokálně ve svých zařízeních nebo na osobním Google Drive nebo Dropboxu
- i když jsme investovali do NAS (externí úložiště), tak jsme stejně pořád museli na cestách data stahovat do zařízení a pak je zpátky nahrávat
- máme stále více klientů a činnosti kolem grafiky a fotek jsme potřebovali stáhnout na minimum
- každý jsme měli svoje aplikace pro úpravu grafiky, které nebyly navzájem kompatibilní a výstup dat z nich se lišil (pokud více lidí pracuje na jedné značce, tak si to nemůžete dovolit)
- spočítali jsme si celkové náklady a investice do úložišť, aplikací a jejich rozšíření a zjistili jsme, že zbytečně utrácíme za něco, co nepracuje tak, jak bychom potřebovali
Kolik stojí licence na Adobe?
Dneska už není nutné Photoshop a další programy krást nebo si brát úvěr u banky na 60.000,- protože Adobe už přešlo na měsíční a roční předplatná.
Základní balíček Photoshopu a Lightroomu pořídíte zhruba za 350,- Kč měsíčně a získáváte k tomu prostor od 20 GB cloudu, což je dost místa na to, abyste si udrželi všechny aktivní fotky a úpravy v bezpečí.
Za ty peníze dostanete nejen programy a prostor, ale také možnost je využívat v počítači, v mobilu či tabletu a dokonce v omezené verzi i ve webovém prohlížeči (v případě Lightroomu).
Adobe by nás za tento článek nejspíš poplácalo po zádech. Cílem tohoto článku však není vás okamžitě naroubovat do předplatného Adobe.
Chtěli jsme se s vámi podělit o naše zkušenosti a zároveň vás nasměrovat k zamyšlení nad tím, jestli s časem např. na úpravu fotek nakládáte správně, nebo ne.