‹ Zpátky na blog

Vše co potřebujete vědět o nové funkci Průvodce, kterou Instagram právě spustil

Instagram před několika dny spustil nový formát s názvem „Průvodce“ pro vytvoření užitečných kolekcí obsahu z Instagramu.

Lehce se to podobá Pinterestu a uživatelům to nabídne pohodlný způsob konzumace obsahu ve formě, která připomíná blog.

Já osobně jsem z té funkce nadšená a hned jsem ji vyzkoušela!

Vidím ve funkci silný marketingový nástroj pro firmy i influencery. Samozřejmě za předpokladu, že se správně uchopí.

Když Instagram před několika měsíci oznámil spuštění nové funkce „Průvodce“, kterou v beta verzi spustil jen několika vybraným Influencerům v zahraničí na otestování, byla jsem z toho upřímně nadšená a začala jsem se pomalu těšit.

Čekali jsme všichni, až to projde testováním a nyní je to konečně venku. Pro všechny!

Původně byla funkce průvodce uvedena na trh primárně pro účty sdílející obsah kolem zdravotnictví a wellness průmyslu.

Co to je to Instagram průvodce?

Průvodci jsou v podstatě sbírky vašich příspěvků nebo příspěvků jiných uživatelů týkající se konkrétního tématu nebo obsahu.

Představte si, že posbíráte příspěvky z Instagramu a vytvoříte z nich takový vlastní přehled v blogovém stylu doplněný o vaše nadpisy a krátké popisky (komentáře tématu). Jedná se o tzv. „kurátorský“ typ obsahu.

Kurátory najdete například v galeriích a jejich prací je vybírat super obrazy od umělců, které pak v galerii vystaví.

A teď si to představte v prostředí Instagramu, jen obrazy vyměníte za jakýkoliv obsah.

Budete vybírat zveřejněný obsah (ať už váš vlastní nebo od někoho jiného) a z něj vytvoříte tématické sbírky, které se propíšou do vašeho profilu.

Funkci ještě nemusíte mít aktivní

Pokud u sebe ještě podle mého návodu funkci neuvidíte, tak zkuste aktualizovat aplikaci Instagram nebo pár dní počkat. Instagram to spouští uživatelům po celém světě postupně.

Jak můžete vytvořit průvodce?

Prokliknete se na váš profil a kliknete na ikonku „+“ v levém horním rohu. Pozor, někteří uživatelé mohou mít ikonku pluska napravo nahoře.

Můžete si vybrat ze 3 různých formátů průvodce

Pozor, pokud vyberete konkrétní formát nyní, začnete průvodce tvořit, formát se pak nedá změnit na jiný a musíte začít znovu.

 • Místa: Doporučujete vaše příspěvky nebo příspěvky lidí, kteří pod konkrétními lokalitami cokoliv zveřejnili. Tento průvodce je omezen pouze na 5 příspěvků.
 • Produkty: Doporučujete buď vaše vlastní nebo produkty jiných značek, které jsou zveřejněné na Instagramu v rámci funkce „Nakupování“.
 • Příspěvky: Doporučujete vaše vlastní nebo cizí příspěvky (které jste si uložili kdykoliv v minulosti do záložek). Fungují zde fotky a videa z profilu, karusel fotek, IGTV i Reels. Nefungují zde Instagram Stories. Tento typ průvodce má omezení max. 30 příspěvků.

Aktuálně nelze kombinovat výše zmíněné typy formátů v rámci 1 průvodce.

Jak marketingově využít jednotlivé formáty?

 • Místa: Ideální třeba pro restaurace, kavárny, cestovky a všechny kamenné prodejny… Pracujete s obsahem od lidí, kteří veřejně sdíleli příspěvky pod danou lokalitou. Stejně tak funkci využijí influenceři, kteří mohou pomocí příspěvků doporučit konkrétní podnik/y.
 • Produkty: Vynikající formát pro ty z vás, kdo máte funkci Nakupování. Využijí to také bloggeři či influenceři, kteří takto mohou doporučovat produkty od různých značek nakombinované s vlastními příspěvky daných produktu ze svého profilu. Doporučuji zvážit zakomponovat tento formát do vaší strategie, pokud s nějakým influencerem spolupracujete dlouhodobě.
 • Příspěvky: Vhodné pro každého a za mě super univerzální typ formátu třeba pokud prezentujete služby.

Možnosti jsou skutečně omezené pouze vaší kreativitou a obsahem. Získáte další příležitost sdílet s lidmi inspiraci ať už na vaše vlastní nebo na cizí příspěvky v rámci Instagramu.

Kde vytvořeného průvodce najdete?

Na vašem profilu se objeví nová ikonka, připomínající brožurku. Zde se lidem zobrazí vertikální karty s nadpisem jednotlivých průvodců, které si mohou okamžitě otevřít a číst.

Je to v podobném designu, jako karta IGTV.

 • Zobrazí se úvodní fotka
 • Zobrazí se název průvodce
 • Zobrazí se počet příspěvků, které průvodce tvoří

Průvodce můžete vy i ostatní jednoduše sdílet ve Stories

Stačí průvodce otevřít a kliknout na ikonku vlaštovky > Přidat do příběhu a nasdílet vašim sledujícím třeba s doprovodným komentářem.

Díky tomu zajistíte vašemu průvodci visibilitu z řad vašich sledujících.

Jak lidé objeví vašeho průvodce?

Aktuálně se průvodci zobrazují primárně na vašem profilu, takže jediná možnost je přímo z něj, nebo nasdílením do Stories.

Nově se budou průvodci zobrazovat také na kartě Explore (ikonka lupičky pro procházení obsahu na Instagramu – česky funkce „Procházet“).

Má doporučení:

 • V průvodcích můžete označit jakýkoliv profil přes symbol zavináče (např. @bgramcz) a můžete použít také hashtagy. Ty k vám sice nikoho nepřivedou, ale vy naopak lidem můžete dát možnost se do hashtagu prokliknout.
 • V průvodcích nefungují webové odkazy, takže pokud byste tam chtěli nasdílet jakékoliv odkazy například na vaše webovky či články, nedělejte to. Jednak to nepůjde prokliknout a taky si to lidé ani nebudou moct vykopírovat.
 • Pokud ve svém průvodci použijete jakýkoliv obsah od někoho jiného, dotyčnému přijde notifikace o tom, že jste jeho obsah přidali do vašeho průvodce. Má tak možnost se do něj okamžitě prokliknout a také má možnost vašeho průvodce nasdílet ve svých Stories, čímž vám zvýší návštěvnost vašeho profilu.
 • Pracujete v módním sektoru? Můžete tvořit průvodce pro sezónní trendy. Mohli byste sdílet své příspěvky nebo od ostatních, kteří tyto trendy prezentují. Nemusí jít vůbec o vaše zákazníky, ani o influencery, se kterými jste spolupracovali.
 • Pokud pracujete například jako makléř nebo bytový designer, můžete vytvořit průvodce pro inspiraci na bytový design, tipy pro kutily a další relevantní témata pro vaše publikum.
 • Ani B2B obory nemusí zoufat, protože průvodce využijete k šíření novinek v oboru nebo jako inspiraci o produktech. Nemusí jít nutně o váš vlastní obsah. Pomozte si již vytvořeným obsahem.

1 komentář “Vše co potřebujete vědět o nové funkci Průvodce, kterou Instagram právě spustil

 1. Zpětný odkaz: Instagram Guides v roce 2022: co umí a neumí | Tomáš Černovský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *