‹ Zpátky na blog

Jak recyklovat vaše fotky pro Instagram

Recyklace je teď moderní termín. Jak toho využít na Instagramu? Dneska to bude o vašich fotkách ?⁠ Asi byste nečekali, že teď něco takového řeknu, ale nejsem ultra-zastánce toho, že se musí fotit jenom tím nejkvalitnějším zařízením/ideálně zrcadlovkou.⁠

Už se nám nespočetněkrát potvrdilo, že i „úplnej shit“, co vyleze z telefonu a trochu poladíte, udělá hrozný haloooo ?⁠⁠

Naše telefony mají dneska vysoké rozlišení a velikost fotky je taková, že se s ní dá posléze ještě docela slušně pracovat. Je z čeho ořezávat a jedna fotka může sloužit pro několik účelů. Tak proč toho nevyužít?

Jedna fotka, několik možností

Chci se s vámi dneska podělit o mini návod, jak uvažovat nad recyklací vašich fotek. Připravila jsem si 1 záběr a několik variant, co s ním.

Fotka níže je základ, se kterým budu v celém dnešním návodu pracovat. ? Tak jdeme na to!

Fotka, kterou recyklujeme pro Instagram obsahuje několik kosmetických produktů položených na stůl - BGRAM

Asi nejčastější způsob je ořezat ji na poměr 1:1

Je to formát, na kterém Instagram začínal a vlastně takovej evergreen. Můžete začít tímto formátem a postupně vychytávat i jiné poměry stran.

Výhodou je, že se vám ve feedu zobrazí neořezaná, což hraje do karet skvělému zobrazení miniatury pod hashtagy nebo na kartě Prozkoumat. ? 

A teď jdeme recyklovat jednotlivé části fotky.

Můžu zvolit třeba velmi oblíbený formát 4:5, který mi z fotky udělá fungl nový snímek pro další příspěvek.

Tím můžete zaměřit pozornost vašeho publika na některou z konkrétních částí snímku. Nehledě na to, že formát 4:5 je bestsellerem na Instagramu.

Omluvte šum ve fotce. Kdybych fotila „na ostro“, zapnula bych si světla. Ale pro ilustrační účely mi to snad dneska prominete. ?

Teď mě napadlo, že by se mi hodila ještě nějaká čtvercová fotka. Rovnou si vyberu další část snímku a zase využiju ořez na formát 1:1

Bude se mi to hodit třeba na příspěvek o pudrech, který může být součástí mého feedu a pochopitelně přidám vhodná klíčová slova, abych podpořila akvizici nových sledujících.

Myslete na to, že pořád potřebujete nabírat nové sledující. ?

Musím myslet taky na to, že Instagram nejsou jen příspěvky na vašem profilu, ale taky obsah Stories a Reels

Udělala jsem si i ořezovou verzi 9:16, kterou tentokrát použiju do Stories.

Vznikne mi úplně nová fotka, kde vycházím z jednoho základu.

Myslete na to, že Stories jsou skvělé místo, kde se lidem zobrazíte přes plnou výšku a šířku jejich mobilního telefonu.

Byla by hloupost toho nevyužít ve váš prospěch! ??

Všimněte si, že ve spodní pravé části jsem si záměrně nechala copyspace, což je označení pro „prostor“, do kterého můžu umístit text nebo nějakou interaktivní Stickerku.

Kdybych z tohoto focení měla i krátká videa (a já si je udělala a brzy z nich ve feedu udělám krátké Reels ?), ze kterých udělám Reels, tak mi tahle fotka může sloužit jako cover (náhledová fotka) pro moje Reels.

Nebo bych si ji mohla schovat do „zásob“ pro Reels (nebo Stories), kde budu chtít mluvit o produktech, které fotka obsahuje.

U takto detailních fotek je důležité dobré světlo. Takže si ideálně dosvítit umělým světlem. Protože když chcete ořezávat na detail jako já, vyleze vám z toho bez něj šum. A nemusí to vypadat dobře. ?

Jak jsem postupovala?

Nepotřebujete na to žádnou další aplikaci. Vystačíte si s tím, co vám nabízí váš telefon v základu. Funkci se říká „OŘEZ FOTKY“. ?

Nejvíc se vám hodí poměry 1:1 nebo 4:5 (též někdy 5:4) a samozřejmě 9:16 (pro Stories a Reels).

Jsem zastánce „VYŽDÍMEJ TO NA MAXIMUM“

Když se mi dostane do rukou někdo, kdo potřebuje píchnout s fotkami pro IG, nebo někdo, kdo už je vyhořelej s nápady, co tam furt fotit, obvykle začínáme u jeho galerie fotek.⁠

V rámci online konzultace / školení / mentoringu mi totiž díky úžasné funkci v Google Meet na dálku nasdílíte svůj mobil a koukáme spolu na to, co vlastně tvoříte.⁠

? Když mi ukážete nějakou fotku, která podle vás měla na IG úspěch (a analytiky nám to případně potvrdí či vyvrátí), tak vás učím, jak tuhle fotku můžete zrecyklovat – třeba do Stories nebo do karuselu. Nebo koneckonců i na vaše další sítě, které chtějí občas jinej formát, než IG.⁠

?? O tom spolupráce se mnou je = ukázat vám, jak z ? můžete uplést bič.

Jednoduše být efektivní.

Někteří lidé vám budou radit, co všechno ještě musíte vymýšlet, ale člověk taky nedokáže do nekonečna tvořit nové a nové věci. Všechno už bylo dávno vymyšleno, přátelé. ? Tak proč si to dělat zbytečně složité.

Úkol pro vás na následující dny

Projděte si galerii vašeho telefonu a zrecyklujte si na zkoušku pár starších fotek, které podle vás byly na Instagramu úspěšné. Nebojte se tímto způsobem recyklovat obsah také do vašich Stories.

Rozhodně je to 1000x lepší, než stereotypně přesdílet příspěvek z feedu se stickerkou „New Post“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *