Facebook IQ výzkum ukazuje proč se lidé dívají na video víc, než kdy jindy.
Díky tomu se můžeme připravit na novou budoucnost videí, které se stanou důležitým faktorem pro značky na sociálních sítích jako je Instagram a Facebook.
Podle aktuálních informací je video nejpoužívanější formou digitálního obsahu a chuť spotřebitelů se bude ještě zvyšovat.
Podle společnosti Cisco bude 75% celosvětové mobilní datové komunikace do roku 2020 probíhat pomocí videa.
V posledním roce se zčtyřnásobil počet hodin, kdy lidé denně sledují živá vysílání na Facebooku.
Na Instagramu se sledování videí zvýšilo o 80% ve stejném časovém období.
Instagram uvádí, že počet videí zveřejněných denně na platformě roste v průměru 4x meziročně a jak to tak vypadá, trend bude i nadále pokračovat díky Instagram Stories.
Pokud jste uvažovali, jestli s videem začít, rozhodně to stojí za to.
Jaké jsou trendy ve videu?
Facebook do své studie zapojil 1500 respondentů ve věku 18-64 let z USA a Kanady. Celých 45% respondentů uvedlo, že budou v budoucnu koukat na daleko víc videí ze svých chytrých telefonů.
60% dotazovaných uživatelů Instagramu uvedlo, že si myslí, že se jejich potřeba sledovat videa za poslední 2 roky výrazně zvýšila.
Je zajímavé, že společnost Facebook srovnávala tato data se sledováním televize – 33% televizních sledujících si myslí, že ve stejném období se na televizi dívali více.
Sociální sítě si chtějí vyrábět vlastní „televizní“ obsah a to bude také klíčovým trendem, na který byste se měli zaměřit.
Lidé budou stále více konzumovat videa z mobilních telefonů a vstupní branou budou sociální sítě.
A Facebook sakra moc dobře ví, že televizní reklama mu může přinést několik miliard dolarů od inzerentů jako jsme my.
Lidé chtějí krátká videa, která si mohou pustit kdykoliv a kdekoliv
Hlavní důvod, proč lidé sledují videa na Instagramu a Facebooku je ten, že se díky ním spojují s konkrétní komunitou, nabízí jím relevantní obsah a vyvolávají v nich potřebu se zapojit do konverzace nebo dalších interakcí.
Lidé chtějí být součástí komunity
Graf níže prozrazuje, jaké jsou hlavní motivace ke sdílení videí na sociálních sítích.
Chceme je sdílet s rodinou a přáteli a máme potřebu se k obsahu nějakým způsobem vyjadřovat.
Pro nás jako uživatlee je zajímavé sledovat videa, která se líbila našim kamarádům natolik, že jsme je museli sdílet s ostatními.
Mobilní videa v uživatelích vyvolávají emoce a nutkání se zapojit
Facebook IQ výzkum ukázal, že lidé spojují mobilní video s pozitivními emocemi. Dotazovaní se cítili 1,8x více inspirovaní sledováním videa na Instagramu a Facebooku, než sledováním televize.
A 1,5x víc byli nadšení sledováním videí na Instagramu a Facebooku, než v televizi.
Na druhou stranu sledování televize je pro lidi více relaxační záležitost, oproti videím na Facebooku a Instagramu.
Je nutné podotknout, že nadšení a zapojení se u videí nemusí být způsobeno jenom videem samotným, ale i tím, že na to koukáme z mobilu defacto kdykoliv a kdekoliv.
Pozdější studie ukázaly, že když účastníci výzkumu viděli stejné video na televizi a na mobilu, tak na mobilu vyvolávalo mnohem větší zaujetí a nadšení, než v televizi.
Existují 2 teorie, proč mobilní video táhne víc, než televize
Zaprvé se díváte na video na mnohem osobnějším zařízení, které je pro spoustu lidí prodlouženou rukou.
Zadruhé se na videa díváme z kontaktní vzdálenosti, což sníží míru našeho rozptýlení věcmi okolo a vyvolává to v nás intenzivnější emoce.
Tvořte to, co lidé chtějí vidět
Lidé se na videa dívají v různých prostředích od domova, přes kancelář, restauraci až po autobus nebo záchod. Na spoustě těchto míst není žádoucí pouštět video se zvukem.
Tvořte tedy videa tak, aby člověka zaujala bez zvuku a zvukovou stopu používejte jako bonus pro ty, kteří si ho zapnou.
Dejte jim něco, o čem můžou mluvit
Videa na Facebooku nebo Instagramu rozpoutávají debaty nejenom na síti samotné, ale často i mimo ní.
Dejte lidem něco, o čem můžou štěbetat všude.
Buďte relevantní
Lidé očekávají, že se jim na jejich feedu bude zobrazovat obsah, který je zajímá. Začněte už u klíčových slov při nahrávání videa a nezapomeňte jej cílit ke správnému publiku.
Přestaňte používat obecná zaměření publika (dneska fakt nestačí cílit na muže z Prahy ve věku 18-55 let) a už na úrovni klíčových slov se zamyslete nad tím, co vlastně tím videem chcete říct a jací lidé se na něj mají podívat.
Zdroje: “Media Attitudes” by Lieberman Research Worldwide (Facebook-commissioned study of 1,500 people ages 18–64 in the US and Canada), Mar 2017. “Mobile video” was defined as video viewed on a smartphone.
To ano, lidi táhne více video než obrázek či prostý text. Hold jsme v době, kdy lidé nakupují podle vzhledu 😀
ahoj Dane. V principu s tebou souhlasím 🙂 I když my vlastně vždy nakupovali podle vzhledu – pamatuju si, když jsem byla schopná trávit 2 hodiny listováním katalogu Starkl – zahradník a objednáváním si přes „fotky“. Dneska se doba změnila, urychlila – je technicky vyspělejší. A buď se tomu můžeme bránit a nadávat na starý dobrý časy, nebo tomu jít naproti. Já jsem rozhodně pro tu druhou variantu. Sama mám problém někomu něco vysvětlit přes písmenka – někdy mě to nudí/zdržuje, tak radši vezmu telefon a namluvím to do videa a pošlu tímto způsobem. A čas, který bych trávila právě tím vysvětlováním v písmenkách – radši věnuju něčemu, co mě nakopává … Teď mě napadá, jestli náhodou neexistuje nějaký plugin na video – komentáře k mým příspěvkům :))) Jdu hledat 🙂 Měj se prima, K.