V průběhu let jsme byli svědky zavádění různých aktualizací a funkcí, které mají za úkol zlepšit uživatelský zážitek.
Jedním ze zajímavých posunů ve vzorcích konzumace obsahu na Instagramu je rostoucí důraz na soukromé zprávy namísto veřejných příspěvků ve Stories nebo v hlavním feedu.
Meta, mateřská společnost Instagramu, nedávno vydala zprávu o tom, jak se čas strávený na platformě celkově zvyšuje.
Zpráva však také upozorňuje na pokles tvorby a zapojení, kdy ve srovnání s minulostí méně lidí sdílí osobní obsah na profil i do Stories.
Uživatelé se přesouvají do Directu
Proč tedy lidé mají stále menší zájem o veřejné sdílení a více se uzavírají do užšího okruhu přátel v soukromých skupinách v Directu (zkratka DM neboli Direct Message)?
Jedním z klíčových faktorů, které přispívají k tomuto přesunu, je přítomnost hádek, sporů a dalších rozdělujících faktorů na všech sociálních sítích. Není to tedy pouze problém Instagramu.
Právě tyto narůstající faktory způsobily, že mnoho uživatelů už není ochotných sdílet s veřejností své názory a místo toho hledají útěchu a klid v pohodlí soukromých skupin v Directu.
Meta si uvědomuje význam tohoto trendu a snaží se držet krok s vyvíjejícími se preferencemi svých uživatelů.
Proto investuje do nových funkcí v rámci Direct Message, aby jednoduše uspokojila rostoucí poptávku po soukromých interakcích.
Tento krok umožňuje tvůrcům nastavit si vlastní jednosměrný chat pomocí nové funkce „Instagram Broadcast Channels“, což jim dává větší kontrolu nad jejich obsahem a způsobem, jakým komunikují se svým publikem.
Otázka zní: Je to ale něco, co uživatelé skutečně chtějí?
Na Instagramu nadále klesá počet příspěvků a zapojení uživatelů
Navzdory celkovému nárůstu času stráveného na Instagramu klesá počet příspěvků a zapojení uživatelů. Tento pokles je zjevný zejména u mladšího publika, přičemž používání Instagram Stories zaznamenalo pozoruhodný 10% pokles.
I přesto, že se Instagramu daří zvyšovat engagement pomocí funkcí, jako je Reels, které představuje obsah z celé aplikace, má tento posun za následek pokles příspěvků generovaných uživateli.
Můžete si toho všimnout sami, že uživatele stále častěji přesdílejí ve svých Stories cizí Reels, než aby tvořili své vlastní. Ten poměr je tam poměrně vysoký.
Je takový pokles obsahu vytvářeného uživateli důvodem k obavám?
Pokud se budeme bavit o přítomnosti firem a značek na Instagramu, na které se v BGRAM specializujeme, zapojení uživatelů je z obchodního hlediska klíčové pro udržení jejich zájmu a pro zpřesnění cílení u placených reklam.
Meta na tyto signály spoléhá, aby nám inzerentům poskytla lepší výsledky a udržela náš zájem o Instagram.
Proto je nezbytné, aby uživatelé i nadále sdíleli svůj vlastní obsah.
Tím, že bude Meta hecovat uživatele k tomu, aby trávili na Instagramu více času, může zajistit trvalý zájem inzerentů a generování příjmů.
V posledních měsících můžete číst v médiích údajně stále klesající zájem o Facebook a Instagram, ale realita je naštěstí jiná.
Stále pozitivní.
Meta zlepšuje systémy cílení reklamy a přispívá k lepším marketingovým výsledkům.
Pokud tedy uvažujete o diverzifikaci své marketingové strategie na sociálních sítích, možná ještě investice do Facebooku a Instagramu nezavrhujte.
Prostředí konzumace obsahu na Instagramu se mění, přičemž je patrný posun směrem k soukromým zprávám a pokles veřejného zapojení.
Až tedy příště otevřete Instagram, zamyslete se na chvíli nad tím, jak se vyvinuly vaše vzorce konzumace obsahu.
Soukromé zprávy možná poskytují pocit bezpečí a intimity, ale sdílení vašeho obsahu s veřejností může být pro mnoho lidí velmi obohacující. 😊