S blížícím se nařízením GDPR o ochraně osobních údajů Instagram zavedl nový nástroj přímo v aplikaci, pomocí kterého si můžete stáhnout kompletní data z vašeho účtu doslova na jedno kliknutí.
Můžete si tak do svého počítače stáhnout kopii vašich “fotografií, komentářů, profilových informací a dalších informací”.
Vyzkoušeli jsme to a přidáváme naše první poznatky.
V první řadě je potřeba říct, kdy data stáhnete a kdy ne. Nemůžete zažádat o stažení dat, pokud nejste přímo přihlášení do svého profilu.
Pokud tedy přijdete o účet, ze kterého byste si chtěli dodatečně stáhnout data, bez přihlášení to není možné.
Výmaz profilů uživatelů mladších 13 let
Stejně tak se můžete setkat se situací, že si vaše děti (mladší 13 let) při potvrzování nových podmínek přímo v aplikaci (právě kvůli GDPR) zablokují svůj účet (Instagram požaduje, abyste potvrdili, že je vám více, než 13 let, aby jednak splnil zákonnou podmínku, ale aby také případně cílil informace správně (např. obsah vhodný až od 18 let atp.).
Tohle nelze “vzít” zpět a pak nezbývá, než ve 14 denní lhůtě data stáhnout a alespoň tak o ně nepřijít.
Stahování dat z mobilní aplikace Instagram
Abyste mohli požádat o zaslání dat, je potřeba být přihlášený do vašeho účtu v aplikaci. V nabídce nastavení dorolujte až do části “Soukromí a zabezpečení” a ve spodní části najděte položku “Stahování dat”.
Po rozkliknutí po vás Instagram chce zadat e-mail, na který vám má veškerá data zaslat.
Obvykle se vám tady už předvyplní e-mail, kterým jste se zaregistrovali na Instagram. Nedivte se, že chce po vás Instagram znovu heslo – bezpečnost především 🙂
Nechte si zaslat data raději na e-mail, kterým jste se registrovali na Instagram
Zajímavé je, že když jsem zadala jiný e-mail, kam chci zaslat data, Instagram s tím neměl potíž, nicméně na e-mail mi do dnešního dne data nedorazila i přesto, že mi aplikace asi 2 dny hlásila “Data už jsem vám poslali, podívejte se do vašeho e-mailu”.
Asi po 2 dnech jsem požádala znovu o zaslání dat, ovšem ne z mobilu, ale z desktopové verze Instagramu (z mobilu mi to opakově nešlo, protože mi Instagram oznámil, že jsem už o zaslání dat požádala) – tentokrát na e-mailovou adresu, kterou jsem zaregistrovaná v účtu a data přišla v pořádku.
Stahování dat přes desktopovou verzi Instagramu je spolehlivější
Vyzkoušeno! Otevřete si v prohlížeči desktopovou verzi Instagramu. Klikněte na ozubené kolečko vedle tlačítka “Upravit profil”, abyste se dostali do vašeho nastavení.
Poté klikněte na “Soukromí a zabezpečení”.
V této části postupujte prakticky stejně jako v mobilní aplikaci >> tedy kliknout na “Požádat o stažení” a zadejte e-mail, na který chcete data zaslat.

V jakém formátu můžete očekávat vaše “data”?
Limit 48 hodin, které Instagram píše, sedí. Zkontrolujte pro jistotu i složku SPAM >> mě tam e-mail sice nespadl, ale nikdy nevíte.
Po kliknutí na tlačítko “Stáhnout data” se vám začne stahovat soubor ZIP.
Pokud v počítači nemáte program, který by uměl ZIP otevřít, doporučuji stáhnout zdarma např. WinZip (pro Windows). V Macu vám ZIP otevře Finder.
Dost možná po vás Instagram bude chtít opětovné přihlášení do účtu, ze kterého budete chtít stáhnout vaše data.
Jen tak pro zajímavost: Pokud jednou zažádáte o stažení dat, ta si stáhnete a budete je chtít opakovaně stáhnout, budete si o ně muset znovu zažádat.
Obsah (fotky, videa, boomerang) se vám rozdělí do složek podle toho, kam jste je nasdíleli.
Např. v první složce DIRECT nenajdete co jste si s kým psali v Directu, ale pouze obsah, který jste kdy někomu poslali v Direct Message – složky jsou navíc rozdělené podle let a měsíců.

Nepřijdete ani o obsah ze Stories
Všechny fotky nebo videa máte zase rozděleny podle let a měsíců. A to včetně efektů (polohové Stickerky nebo ankety), které jste ve Stories použili.
Co jsou soubory s koncovkou JSON?
Jsou zkratkou JavaScript Object Notation. Jedná se o otevřený standardizovaný textový formát pro přenos dat mezi serverem a webovou aplikací.
Jedná se o alternativu XML. Jinými slovy, všechny texty (komentáře, kontakty, Direct Message apod.) jsou zakódované, ale můžete si je “přečíst”.
Je však potřeba si ale stáhnout třeba nějakou aplikaci, která to umí. Vyzkoušela jsem JSON Viewer pro Windows.
Pokud byste s vašimi daty chtěli pracovat v dalších aplikacích nebo systémech, může se to hodit. Výsledek je ale šílený a asi se v tom “přehrabovat” nebudu 🙂