‹ Zpátky na blog

12 tipů jak fotit FLATLAY fotky, které jsou žhavým trendem na Instagramu

Pokud jste závislí na Instagramu stejně jako my, určitě jste si už všimli fotek s velkolepě vyskládanými produkty, focenými seshora.

Takovým fotkám se říká FLATLAY a patří mezi aktuálně nejžhavější trendy ve focení na Instagramu.

 

Oslavte Vánoce s panem @cuketka a jeho skvělým salátem! Co budete potřebovat? 800 g brambor, 1 vařenou lžíci červené řepy, 4 lžíce tučné zakysané smetany, 3 lžíce červeného vinného octa , 3 lžíce olivového oleje, 2 nakládané okurky, 1/2 šalotky, 1 lžičku hořčice, sůl a pepř. A jak na to? Brambory uvařte ve slupce v osolené vodě doměkka (asi 20 minut). Šalotku oloupejte a spolu s okurkou nasekejte nadrobno. Řepu oloupejte a nakrájejte na kostičky. Brambory oloupejte a také nakrájejte. Do mísy dejte brambory, ocet, olivový olej a hořčici. Promíchejte, dokud se suroviny nespojí. Poté vmíchejte zakysanou smetanu, červenou řepu, okurku a šalotku. Dochuťte solí, pepřem a před podáváním nechte odležet. Dobrou chuť ?????❄️ #koupitevMAKRO #vanoce #vanoce2016 #bramborovysalat #recipe #recept #recipeoftheday #recipeoftheweek

Fotka zveřejněná uživatelem Průvodce světem gastronomie (@makro_cr),

Dobrý FLATLAY je pečlivě poskládaný obraz, který vypráví příběh vaší značky nebo produktu bez použití desítek slov. Jedna fotka zkrátka poví vše.

Není to úplná novinka, protože tenhle styl frčí už pár let, jen se mu dostává větší a větší pozornosti díky Instagramu.

Flatlay se už na Instagramu zabydlel i u firem

Díky takovým fotkám snadno získáte nové fanoušky, zájem a jiný pohled na vaši značku. S radostí jej používají bloggeři, ale i známé značky či jednotlivci.

Jaké vybrat předměty?

To je čistě závislé na vás a na tom, co chcete lidem sdělit. FLATLAY vypráví příběh a popisuje daný okamžik. Mohlo by to být cokoliv od cestování, módy, kosmetiky, jídla, ale také „jeden den ve vašem životě“ nebo „co jste si zrovna koupili“ nebo také „co nosíte v kabelce“.

Produkty, které budete vybírat by mezi sebou měly mít nějakou harmonii. Nekombinujete věci, které na sebe nenavazují!

 

Double-tap if you’re hoping to wake up to this stocking tomorrow morning! #stockingstuffer #christmaseve #christmas

Fotka zveřejněná uživatelem Drybar (@thedrybar),

Používejte jednoduchá pozadí

Nejdůležitějším prvkem je POZADÍ! Ideální barva je bílá, protože na ní vyniknou vaše produkty a zbytečně nerozptylují oči vašeho diváka od hlavních předmětů.

Samozřejmě můžete využít i nějakou barvu či vzor, ale buďte velice opatrní, aby se vám nestalo, že se produkty budou ztrácet ve vzorech.

Jednoduché desky v bílých nebo šedých odstínech nakoupíte v hobbymarketu.

Vyhněte se příliš lesklým materiálům, které jsou spíš pro zkušenější fotografy. Taktéž pozor na příliš tmavé barvy, které pohlcují světlo a bez kvalitní fototechniky se nemusí dostavit perfektní výsledek.

Výborné jsou dřevěné palubky, které si můžete sami natřít barvou, různé lepenky, mramorové obklady (nebo kupte samolepící mramor.tapetu, která je teď také velmi módní).

Dobře poslouží i různé látky, koberečky, čistá bílá (vyžehlená!!!) prostěradla. Možností je spousty, stačí se dívat kolem sebe.

 

A touch of pretty Tap on the link in our bio to shop this #phonecase

Fotka zveřejněná uživatelem Casetify (@casetify),

Soustřeďte se na jednu paletu barev

Stejně jako výběr tématu, je taky důležité vybrat si barevnou paletu pro váš FLATLAY, aby byl výsledný efekt téměř dokonalý 🙂

Vyberte si barevné schéma a držte se ho! Jestli to budou zemité odstíny, modré nebo přísné černobílé fotky, je jen na vás. Nebojte se ani kontrastních barev nebo jednoduché černé a bílé scény.

Velmi módní jsou taky různé metalické kovové barvy.

Foťte na rovné ploše

Ujistěte se, že jste umístili své produkty na rovný povrch, aby zůstaly pěkně na místě. Občas se nám při focení kulatých předmětů stávalo, že nám utíkaly, kam neměly.

Vyřešeno vodováhou a malým kouskem oboustranné izolepy zespoda :)) 

Blesk zakázán! Foťte v přirozeném (denním) světle

Pravidlo číslo jedna pro FLATLAY fotky je vždy fotit v přirozeném světle. Což vás omezuje časově na focení dopoledne či po obědě. Pozdní odpolední až večerní světlo je špatné, protože z fotografie nedostanete co potřebujete.

Pokud ovšem nevlastníte přirozené studiové světlo, to pak můžete stejně jako my fotit třeba v 11 večer 🙂

Denní světlo krásně zalije místnost a nebudou se vám pak kolem věcí dělat nehezké stíny.

Postavte si stůl k oknu nebo ke skleněným dveřím a pokusujte.

Nefoťte prosím pod žlutými světly, nikdo na takové oranžády koukat nechce, věřte mi! A i když budete fotit do RAWU, žlutý nádech se v postprodukci odstraňuje hůř.

Nechávejte mezi předměty prostor

FLATLAY fotky musí dýchat. Předměty mezi sebou potřebují prostor, aby nepůsobily chaoticky. Nemusí být velký, ale musí dostatečně vyrovnat celkový obraz.

Dejte si na čas a rozmisťujte předměty tak, jak to cítíte.

Snažte se vyhnout příliš prázdným okrajům. Scénu vyplňte celou.

Foťte z ptačí perspektivy

Potřebujete se dostat tak vysoko nad předměty, aby vám vlezly do obrazu. A to bude dost závislé na foťáku, kterým fotíte, protože co foťák, to jiná čočka. Doporučujeme zakoupit v Ikee či hobbymarketu malou stoličku, na kterou se postavíte.

Ideální je, když fotíte na desce, kterou si postavíte na nízké kozy. Můžete také fotit na podlaze, ale dejte pozor na stín vlastního těla.

 

Final Give Away Day✨ To say thanks to all the lovely folks + brands who’ve supported me this year, I’m giving away one mcmassive prize pack at the end of this week. I’ve been revealing a different part of the prize each night on here. To enter, all you have to do is comment on + like the pic I pop up each night + be following my account. You can enter as many times as you like. If you’d like a chance at one of the runner up prizes, you can share any one of my pics + tag @meohmygirl ❤️✨ One person will win the whole kit and kaboodle valued at about $1100 AUD. So far the All I want For Christmas prize includes… -A set of @frends Headphones -A Set of @endlesscandles new luxe candle range -A new @fujiinstaxaus camera -A new set of @lovestoriesau lingerie -A new set of art supplies from @winsorandnewton❤️ -A new pair of @converse leather sneakers AND the final part of the prize is a set of new beauty products from my friends at @swisseskincare ✨ Have loved making magic for the very beautiful team at Swisse! And I’m super proud of the fact that their Olympics social media campaign was awarded best campaign by the official Olympic committee- I loved being a part of it. They’ve very kindly added some gorgeous new supplies to my little prize- rose hand creams, beauty serums, oils, moisturisers- the works! A little later in the week I’ll be popping up a blog post with some cute new pics + a ‚how to‘ guide explaining how to use their range, but for now- you can win yourself some of their goodies by entering below or sharing a pic. You have until about 8pm tomorrow to either share one of my pics or comment below with your size and something interesting (can be anything, what you’d like to see more of on meohmy, what you’d like for Christmas, why you need new skincare in your life, your top three moments of 2016- anything) and boom, you’re in with a chance. Much love to all of you + good luck. (and yes, international folks can enter!)

Fotka zveřejněná uživatelem Charli Burrowes (@meohmygirl),

Experimentujte s různými rozvrženími

Ne vždycky fotka vyjde hned napoprvé. Nebojte se věci přesouvat, měnit jejich úhel a celkové rozložení.

Buďte kreativní a umístěte například velké kusy vedle malých a elegantních předmětů, nebo produkty navrstvěte na sebe.

Foťte ideálně do čtvercového formátu

Umí to dnes každý chytrý telefon. Stačí si přepnout do focení čtvercového formátu a nezapomeňte používat mřížku, která vám určuje zlatý střed fotky. Nefoťte fotky na Instagram pomocí jejich aplikace, ale pomocí vašeho mobilu.

U focení zrcadlovkou či lepším kompaktem můžete fotit na standardní rozměr a fotku pak upravíte v některém editačním programu na poměr 1:1 (čtverec).

Samozřejmě můžete na Instagram nahrávat fotky v poměru 2:3 či 16:9. I to dnes Instagram umí. Jen se pak v náhledech vašeho profilu musíte smířit s oseknutím.

Nepodceňujte úpravu fotek

Pokud nejste mistři postprodukce a neumíte s Photoshopem, který není zrovna jednoduchý, můžete využít některé z mobilních aplikací. Pro iOS i Android doporučujeme například Pixlr, která je zdarma a kromě základních úprav jako ořez fotky, zesvětlení, rozostření, retuš apod. také nabízí různé barevné filtry.

Pixlr je také v základní desktopové verzi zdarma a můžete si jej stáhnout do PC, nebo využít jejich online beta verzi! Slyšeli jsem také dobré recenze na Snapseed, vyzkoušejte!

Inspirujte se od druhých

Děláme to taky a nevidíme na tom nic špatného. Avšak pozor, inspirace nerovná se kopírování. Ponechte si svůj vlastní styl, který bude jedinečný.

Doporučujeme vám navštívit Pinterest a zadat klíčové slovo FLATLAY. Uvidíte stovky nádherných kompozic a vynikajících nápadů, jak své produkty nafotit!

Samozřejmě hledejte i na Instagramu pod hashtagy #flatlay nebo #flatlayoftheday. A nezapomeňte vaše fotky označit příslušnými hashtagy!

 

hands up for our two newbies ????

Fotka zveřejněná uživatelem coffee room. (@coffeeroomprague),

Vybavte se rekvizitami

Až se pustíte do focení FLATLAY fotek pravidelně, ať už pro zábavu nebo podnikání, budete potřebovat rekvizity, kterými doplníte scénu.

Proto doporučujeme pořídit box, do kterého si budete odkládat například staré magazíny, noviny, umělé květiny, nádobí, jemné šperky, různé tapety, balící papíry, samolepící tapety, nebo atraktivní kancelářské doplňky.

Samozřejmě je to závislé na tématice vašich fotek. Nepodceňujte přípravu a mějte vždy tyto kousky po ruce.

 

My latest article HOW TO LIGHT A FLATLAY LIKE A PRO is now live on the @vampbrands website ✨ In it, I cover the pros and cons of using natural light vs artificial light and share a few tips for getting that soft, even lighting you see in my flatlays. ⠀ ⠀ ?Click the link in my bio or head to vampcollective.com to read how you can up your flatlay lighting game⚡️ ⠀ ⠀ ⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ #bts #behindthescenes #lifeofaphotographer #photographerlife #justgoshoot #calledtobecreative #creativelifehappylife #creativityfound #creativeprenuer #studioscenes #whereiwork #creativelife #famousbtsmag #risingtidesociety #communityovercompetition #contentcreator #thehappynow #flashesofdelight #makemoments #toldwithexposure #photosinbetween #postitfortheaesthetic #youbelong #theeverygirl #creativeprocess #dowhatyoulove #oneofthebunch #sydneyphotographer

Příspěvek sdílený Flatlays | Content Creator (@whatshepictures),

Flatlay je jednoduchý a přesto extrémně kreativní způsob, jak můžete bavit stávající fanoušky a přilákat i ty nové.

Nebojte se experimentovat, věnujte tomu čas a brzy budete sklízet hromadu lajků.

1 komentář “12 tipů jak fotit FLATLAY fotky, které jsou žhavým trendem na Instagramu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *