‹ Zpátky na blog

Instagram čeká 11.prosince 2018 velká změna API. Co to pro vás znamená?

Nejspíš vám neunikla informace o příchodu umělé inteligence (AI) na Instagram.

Aby toho nebylo málo, Instagram se rozhodl zasadit další ránu pochybným službám nabízející raketový růst sledujících, lajků a komentářů od „zaručeně reálných“ fanoušků.

Změna se zásadně dotkne také aplikací pro přesdílení obsahu a plánování obsahu na Instagram Co vás čeká?

Umělá inteligence na Instagramu rozšiřuje své schopnosti

Z veřejných debat na sociálních sítích pozorujeme mezi diskutéry určité zmatení v tom, co je umělá inteligence a jak by měla fungovat.

Samozřejmě nejsme odborníci na AI, ale základní princip umělé inteligence na Instagramu je zhruba následující.

Zkusíme vám to přirovnat k něčemu, co můžete potkat v reálném životě.

Umělá inteligence na Instagramu bude působit jako takový virtuální policejní sbor. Určitě všichni víte, že Instagram má svá poměrně striktní pravidla, jak se na síti máte chovat a umělá inteligence bude průběžně dohlížet na dodržování těchto pravidel.

Stejně jako skuteční policisté bude fungovat na 2 úrovních:

Pochůzkář

Bude chodit po profilech a sledovat, co se na nich děje. A ve chvíli, kdy objeví nějaké nekalosti, tak zasáhne různou škálou donucovacích prostředků.

V případě Instagramu vám může omezit zobrazení fotky v určitém hashtagu, zakázat dočasně lajkování nebo komentování z vašeho profilu, může vám nevhodný obsah smazat a v nejhorším případě přijdete o účet a veškerá data.

Tajný agent

To znamená, že bude sledovat vaše aktivity, které neprobíhají přímo v aplikaci, ale ve skrytu bude koukat na záznamy vašich API přístupů.

To se vás týká v případě, že používáte aplikace 3.stran (externí aplikace). V tu chvíli umělá inteligence na první pohled vidí, jestli používáte autorizovanou aplikaci, neautorizovanou aplikaci, která se zatím neprojevila jako škodlivá, anebo jestli používáte nepovolenou aplikaci, zejména aplikaci pro růst fanoušků nebo automatické odpovědi.

Dávejte si pozor např. při výběru plánovacích aplikací. Už jsme jich odhalili několik, které skrývají nepovolené funkce jako součást plánování Instagramu a na první pohled se netváří jako aplikace pro růst profilu.

Toť ve zkratce a zjednodušeně princip toho, jak bude AI zasahovat do chodu Instagramu.

Samozřejmě jsme se dočetli nářky uživatelů, jak je možné, že támhleten blogger, Influencer nebo Instagrammer hned nepřišel o polovinu fanoušků, protože si je podle jejich slov musel určitě koupit.

Bylo by to hezké, ale je potřeba si uvědomit, že na Instagramu je přes miliardu uživatelů a to je velké sousto i na umělou inteligenci.

Pochopte, že umělá inteligenci je při svém spuštění takové virtuální dítě, které se musí nejdřív všude zorientovat, naučit se chodit a až pochopí, které chování je v rozporu s pravidly a které není, tak může začít fungovat naplno.

Dejte umělé inteligenci čas. Ona začne pracovat, jen co si zmapuje celou tu miliardu uživatelů!

Co přinese změna API uživatelům Instagramu?

11.prosince 2018 se chystá zdrcující úder na zakázané aplikace, které se z lidí snaží vyloudit peníze za to, že jim poskytují „zaručeně reálné“ fanoušky, odpovídají za ně na komentáře nebo Direct Message (zprávy).

Dále za to, že automaticky lajkují příspěvky pod vybranými hashtagy.

Nebo spamují uživatele tím, že automaticky vkládají komentáře, které jsou předem předpřipravené pro použití pod určitými hashtagy.

Jak toho chce Instagram docílit?

Omezení v komentářích

Nadále nebude možné z aplikací 3.stran zveřejňovat nebo vymazávat komentáře jménem účtu.

Dá se předpokládat, že bude zachovaná možnost komentovat příspěvky z rozhraní zpráv Facebookové stránky propojené s Instagramovým účtem.

Omezení lajkování

Z externích aplikací nebude možné rozdávat nebo brát zpět lajky na příspěvcích jménem vašeho profilu.

Omezení notifikací

Pokud vámi používaná externí aplikace umí zpracovávat notifikace o nově zveřejněném obsahu jiných účtů, se změnou API už tyto notifikace nebude schopná přijmout.

Omezení získávání informací z profilů a hashtagů

Tento bod vám ukážeme na konkrétním příkladu aplikace Later, kterou už dlouhodobě doporučujeme jako nejlepší autorizovanou aplikaci pro správu a plánování Instagramu.

Změny se dotknou následujících oblastí:

  • Funkce vyhledávání a přesdílení obsahu (Search & Repost) bude dostupná pouze pro firemní profily.
  • Tato funkce již nadále nebude dostupná uživatelům aplikace Later pro Android – v počítači ji stále budete mít k dispozici.
  • Díky omezení API už vám tato funkce nedokáže automaticky dosadit uživatelské jméno autora fotky do popisku. Bude nutné si jej doplnit ručně.

Změna se týká také práce s hashtagy v rámci této funkce:

  • Vyhledávání příspěvků pod hashtagy v rámci funkce Search & Repost bude omezená na vyhledání max. 30 hashtagů během 7 dnů. To znamená, že během jednoho týdne nebudete schopni přesdílet fotky z většího počtu hashtagů. Nicméně můžete během těchto 7 dnů přistupovat do konkrétního hashtagu opakovaně.
  • Nadále nebude možné ve funkci vyhledávat obsah podle lokalit a uživatelů. V provozu zůstává vyhledávání pouze pod hashtagy.
  • Velkou novinkou ve funkci Search & Repost bude omezení stáří vyhledávaných příspěvků. Nově ve vyhledávání uvidíte pouze příspěvky za posledních 24 hodin.

Máte svůj brandový (firemní) hashtag?

Doporučujeme vám do 11.prosince 2018 rychle máknout a všechny fotky fanoušků, které byste mohli v následujících týdnech a měsících chtít použít do vašeho feedu, importovat do galerie v Later.

Změna se dotkne i oblíbeného našeptávače hashtagů

Nadále vám Later, ani jiné plánovací aplikace nebudou schopné doporučovat hashtagy na základě napsání prvních znaků (našeptávač), ani vám nebudou ukazovat, kolik příspěvků pod hashtagem najdete.

Tohle obzvlášť vítáme a doufáme, že to velice rychle zamezí spamování hashtagů nerelevantním obsahem a že lidé konečně pochopí, že se mají zaměřovat na jiné metriky a vlastnosti, než pouze na vysoký počet fotek pod hashtagem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *