‹ Zpátky na blog

Instagram nyní umožňuje inzerentům propagovat příspěvky od Influencerů

Instagram dnes oficiálně spustil novou funkci, která inzerentům (tedy vám, co si zaplatíte reklamu na Instagramu) dává možnost sponzorovat organické příspěvky Influencerů nebo vlivných osob na Instagramu.

Influencer s tím však musí souhlasit a musíte se vzájemně propojit v aplikaci.

Pojďme se společně podívat, jak to celé bude fungovat.

Instagram bere spolupráce firem a Influencerů velmi vážně a snaží se najít cesty, jak tuto mánii co nejlépe využít – samozřejmě ve svůj prospěch.

Firmy, které spolupracují s Influencery nebo bloggery na Instagramu doposud fungovaly stylem, že Influencerovi zaplatili za spolupráci a ten ve svém feedu zveřejnil domluvený příspěvek, který mohli vidět jak sledující, tak lidé, kteří se k Influencerovi nějak dostali.

To však může být pro hodně firem nedostačující, protože nemohou vliv takového obsahu ještě více posílit a vytěžit z něj maximum.

Nově však jako firma/inzerent získáte možnost organický příspěvek zaboostovat placenou reklamou a dostat jej tak k daleko širšímu publiku lidí na Instagramu.

Prevence proti snižování organického dosahu příspěvků u Influencerů?

Influenceři i firmy si plně uvědomují, že organický dosah příspěvků je stále horší a omezenější.

Firmy si však spolupráce s Influencery velmi pochvalují, protože lidé se na Instagramu naučili přirozeně více důvěřovat právě Influencerovi, než firmě samotné.

Z nedávného výzkumu vyšlo, že 68% lidí chodí na Instagram komunikovat s tvůrci obsahu. Což jsou mnohdy právě Influenceři.

Propagací značkového obsahu získají firmy další možnosti, jak dostat informace a lákadla na jejich zboží nebo služby mezi nové publikum. A jak vše pochopitelně co nejlépe změřit.

Právě pomocí nových nástrojů, které jsou nyní k dispozici v rozhraní reklam na Facebooku, mohou firmy oslovit cílové publikum nad rámec lidí, kteří sledují daného Influencera.

Jakmile takovou kampaň spustíte, v home feedu se u příspěvku zobrazí „placené partnerství“ spolu s názvem vaší firmy a to nahrává do karet transparentnosti placených reklam, o které se v posledních měsících hodně diskutuje.

Co musíte udělat, aby vás mohl Influencer označit?

Je to jednoduché, v nastavení Instagramu se proklikněte na položku Firma > Značkový obsah > zde jej povolte a ve spodním políčku vyhledejte Influencera, kterému dáte možnost vaši značku/firmu označovat ve svých příspěvcích na Instagramu.

Co musí udělat Influencer?

Tvůrce nebo Influencer vám musí propagaci jeho příspěvků povolit.

Tuto možnost najde při zveřejnění nového příspěvku v části „Pokročilá  nastavení“, kde se mu zobrazí dvě položky:

 • Označit obchodního partnera (vyhledává podle uživatelského jména)
 • Povolit partnerovi propagaci příspěvku

Výhodou je, že takto může Influencer označit i starší příspěvky, kdy jednoduše u příspěvku klikne na 3 tečky v pravém horním rohu > Upravit > a dodatečně označí partnera a povolí propagaci příspěvku.

Propagaci příspěvku nastavíte ve Správci reklam

Aktuálně lze u tohoto typu propagovaných příspěvků vybírat z těchto cílů:

Dosah, Zvyšování povědomí o značce, zobrazení videa, engagement nebo návštěvnost.

Značkové reklamy budou postupně k dispozici všem inzerentům (otázka několika týdnů). Aktuálně lze propagovat příspěvky pouze do feedu.

V následujících měsících by měl Instagram povolit také sponzorované příspěvky ve Stories.

Značkám to přinese větší kontrolu nad jejich marketingovou strategií s Influencery a poskytne to více metrik, které umožní lépe odhadovat návratnost investic při takové spolupráci.

Obávám se však, že pro koncového uživatele to znamená, že ve svém feedu uvidí příspěvky od Influencerů, které nesleduje a to může mít pro značku negativní efekt.

Na druhou stranu to pro firmy může mít pozitivní efekt, protože se bude jednat o zcela nový typ obsahu v home feedu, takže bych na vašem místě neotálela s otestováním reklamy, pokud vám to již Instagram umožňuje.

4 komentáře “Instagram nyní umožňuje inzerentům propagovat příspěvky od Influencerů

 1. Adéla píše:

  Dobrý den, mám stejný problém, nemůžu v hledáčku vyhledat žádné influencery.. škoda, snad to Instagram zpřístupní co nejdříve.

  • Katka Pavlíčková píše:

   Zdravím vás Adélo. Chce to trpělivost. Instagram tuto funkci spouští postupně na všechny trhy a Česko je na žebříčku priorit na nepěkném místě :)) Viděla jsem tohle využití primárně na US trhu a něco proteklo i do Německa. Takže za mě takhle 🙂 Pěkný den, Katka

 2. Aneta píše:

  V nastavení značkového obsahu na Instagramu se mi naši influenceři ve vyhledávání nezobrazuji.
  Je to nějak filtrováno a zpřístupněno pouze influencerům s větším rozsahem?

  • Katka Pavlíčková píše:

   Nemusí jít nutně o Influencery jako takové, ale že třeba ten váš Instagramový účet neprošel „interním“ schválením na straně Instagramu a zkrátka vám to nefunguje. Případně může být „chyba“ i na straně toho Influencera, že jej Instagram ještě nepovažuje za „dost vlivného“. Nicméně ať se snažím, jak se snažím, vždy se ke mě dostane pouze reakce typu: „Pokud jsme vám to ještě neschválili, tak musíte čekat.“ :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *