‹ Zpátky na blog

Jak může neziskovka využít Instagram?

Vzhledem k tomu, že jsou neziskové projekty především o emocích, které v lidech vzbuzují potřebu podporovat druhé,může být Instagram ideálním médiem.

Protože kde jinde se to emocemi jenom hemží?

Už dávno není Instagram jen síť pro mileniály, jak si mnozí stále myslí, ale stává se plnohodnotnou sociální sítí s širokou nabídkou různých cílových skupin.

Neziskovky se díky tomu mohou jednoduše zviditelnit, představit lidem své projekty a mise a snáz se tak dostat pod kůži potenciálním dárcům.

Vyprávějte lidem příběh vašeho projektu

Většina neziskovek má nějakou misi nebo poslání a potřebuje lidem vyprávět příběh nebo sérii příběhů.

Proč je pro ně jejich mise důležitá, jak to všechno vzniklo a co je pro ně motivace na těch činnostech neustále pracovat?

To jsou otázky, na které lidem odpovíte na Instagramu vizuálními prvky (video, foto, Stories…).

Většina uživatelů Instagramu ve věku 18-29 let se velice ráda zapojuje do jednotlivých komunit s vědomím, že podporují dobrou věc.

Díky tomu máte nakloněné publikum, kterému můžete pomocí působivých vizuálů odkomunikovat vaše vize a naladit je na „dárcovskou vlnu“.

Z každého příspěvku by měl být cítit kousek z vašeho příběhu a měl by ukazovat fanouškům vaši práci, činnost, dřinu, motivaci, pocity a veškeré úsilí, které je spojené s tím, co děláte.

Nebojte se mluvit o vaši historii, o začátcích, sdílejte fotky všech vašich činností, zapojení dobrovolníků i ukázky lidí, kterým pomáháte.

I přesto, že je to mnohdy velmi citlivé téma a není vždy možné ukazovat vše, musíte si najít způsob, jak tyto činnosti překlopit do fotek.

Pokud je vaše práce pouze u počítače a máte se starat o Instagram, budete muset pravidelně zvednout zadek a pro obsah si zajet nebo velice dobře „manažovat“ tým lidí, kteří se zapojují do spolupráce s vámi.

Tyto lidi musíte předem jasně a srozumitelně zaúkolovat, jaký obsah mají pro vás v terénu pořizovat a jakým účelům budou sloužit (tzn. neříkat jim „nafoť mi něco na Instagram“, ale naopak být velmi konkrétní).

 

@outdoorwomen což je neziskový projekt pro ženy, které mají rády veškeré outdoorové aktivity a chtějí patřit do komunity stejně tak zapálených ženských sdílející společné hodnoty a podílející se na smysluplných projektech. 

Budujte komunitu pomocí hashtagů

Většina z vás ví, že pomocí hashtagů (max. 30 do jednoho příspěvku) můžete získat lajky, komentáře a nové fanoušky, kteří vás díky těmto klíčovým slovům objeví.

Málo lidí však ví, že hashtagy jsou silný strategický nástroj pro každou značku, se kterými můžete poměrně jednoduše pracovat a vidět okamžité výsledky.

Neziskovka může použít brandový hashtag pro crowdsourcing fotek a tím se ještě víc dostat do povědomí dalších uživatelů na Instagramu.

Díky tomu může lépe odkomunikovat konkrétní kampaň, na kterou shání peníze nebo jiné prostředky.

Můžete vyzvat fanoušky, aby se vyfotili při nějaké činnosti a použili daný brandový hashtag. Vy tak postupně uvidíte pod hashtagy různé fotky, které budete komentovat, nebo si je po nějaké době vytisknete a třeba vyvěsíte na akci, kterou budete pořádat. 

Takové fotky pak můžete také postupně sdílet na vašem profilu a tím získáte další interakce od stávajících i nových fanoušků.

Nezapomeňte vždy ve fotkách označit autora fotky, abyste o sobě dali vědět dalším potenciálním fanouškům, kteří se k vám přes aktivity dotyčného mohou proklikat.

Propagujte fundraisingové kampaně

Pokud zvolíte správné a výstižné fotografie, na kterých bude jasně zřetelné, pro jaké účely mají peníze nebo prostředky sloužit, můžete poměrně elegantně a efektivně propagovat “žádosti” o dary ze strany vašich fanoušků.

Mohli byste třeba vymyslet kampaň, kdy budete chtít po dobu 7 dnů od každého 70 korun , abyste mohli 7 dětem koupit pastelky a batohy do první třídy, která je pro ně důležitá.

Musíte to však vykomunikovat v několik příspěvcích, ne jenom v jednom. A dát lidem důvody, proč by to těm dětem měli zaplatit.

Vzhledem k tomu, že na Instagramu nemůžete ke každé fotce přidat proklikávací odkaz, není zde možné sypat příspěvky s odkazy na různé stránky, jak se vám zlíbí.

Musíte proto přemýšlet systematicky.

Pokud budete celý týden propagovat kampaň pro získání peněz na pomůcky pro děti do školy, nemůžete sdílet jiné typy příspěvků, ve kterých chcete dárcovskou pomoc na jiné projekty.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený The Humane Society of the US (@humanesociety)

Super příklad jsou tyhle kampaně od @humanesociety což je obří americká ochranářská skupina, která se zaměřujete na zvířata.

Tímto příspěvkem rozjeli kampaň pro adopce zvířat.

Pod hashtagem #startastoryadopt můžete sledovat příběhy zvířat, které hledají svůj domov, nebo už jej našla u nových páníčků, kteří je vyfotili na své soukromé Instagramy a opět sdíleli pod tímto hashtagem.

Živé záběry z vašich akcí

Ukázat vašim fanouškům v “real time” pomocí fotek nebo videí např. ve Stories, že se u vás něco děje je nejlepší způsob, jak je nechat nahlédnout do zákulisí vaší práce.

Do těchto příběhů můžete zapojit vaše kolegy, zaměstnance nebo dobrovolníky, kteří se podílejí na fungování celého projektu.

Tyto záběry jsou na Instagramu nejvděčnější a ukazujete lidem vaši autenticitu a transparentnost vaší organizace.

Díky tomu vaši fanoušci získají pocit, že vám mohou doopravdy důvěřovat a bude pro vás jednodušší od nich získat interakce nebo vytoužené konverze.

Vyjádřete veřejně váš DÍK

Zkuste Instagram používat i k vyjádření díků vašim dárcům, kteří mohou, ale i nutně nemusí být na Instagramu. Stejně tak můžete vyjádřit díky vašim dobrovolníkům, bez kterých by vaše neziskovka nemohla existovat.

Neziskovka není jenom o dárcích, od kterých chcete peníze. A lidé to moc dobře ví a lépe stráví váš obsah, když je nebudete v každém druhém příspěvků žádat o peníze 🙂

Stále nezapomínejte, že lidé se chodí na Instagram především bavit a téma “PRODEJ NĚČEHO A CHCI PENÍZE” jsou velmi citlivá záležitost, kterou nesmíte uspěchat.

 

Starejte se o vaše stávající fanoušky

Žádná sociální síť vám nenabídne tak silné zapojení fanoušků jako Instagram. Nepromarněte možnost pracovat s vašimi fanoušky.

Nestačí jen sdílet hezké fotky a k tomu psát informativní popisky. 

 

Lidé, kteří vás sledují jsou individuální a očekávají lidský přístup a jistý typ “poděkování” za to, že vás sledují a podporují.

 

  • budujte vaši fanouškovskou základnu aktivním způsobem tak, že budete vyhledávat hashtagy související s vašim oborem nebo vašimi činnostmi a tam budete hledat nebo sledovat lidi, kteří by se mohli podobat vašim potenciálním fanouškům
  • sdílejte pravidelně každý den fotky a videa týkající se vašeho zaměření. Držte si váš FOCUS a kombinujte zábavný a byznys obsah
  • nekašlete na vaše fanoušky, odpovídejte jim na komentáře a rozvíjejte konverzace
  • propagujte váš Instagram na vašich webových stránkách, na dalších sociálních sítích a veřejně na akcích
  • nebojte se občas mrknout na profily jiných neziskovek, abyste se inspirovali při tvorbě vašeho vlastního obsahu

Pokud se pustíte do Instagramu, držím vám pěsti. Obrňte se trpělivostí, nenechte se odradit začátky – ty jsou vždy a všude těžké.

Promyslete si, co lidem vlastně chcete na Instagramu říct a takové fotky tvořte.

Budujte vaši značku na Instagramu poctivě, vykašlete se na aplikace, které vám slibují, že vám zvýší počet fanoušků za vás nebo se postarají o sdílení obsahu z počítače bez vaší přítomnosti.

Vzdělávejte se a nebojte se vybočovat z řady neokoukaným obsahem a osobitými názory.

2 komentáře “Jak může neziskovka využít Instagram?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *