‹ Zpátky na blog

Jak přidat správce na Instagramu?

Často narazíme u majielů firem, agentur nebo externistů na problém, jak dát přístup k Instagramu dalším osobám.

Instagram má trochu jiná specifika, než Facebook stránka, tak si pojďme vysvětlit, jak to s předáním přístupu k Instagramu vlastně je a jaké možnosti se vám nabízí.

Jak je to s přidáním práv na Facebooku?

Pokud vlastníte Facebook stránku a chcete, aby se vám o ní někdo začal starat, jednoduše mu v nastavení přidáte práva editora nebo moderátora a dotyčný může se stránkou a doručenými zprávami hospodařit, jak se zlíbí.

Je nutné hned dávat práva správce Facebook stránky?

Po zkušenostech z našich konzultací bych snad radši řekla: „Nedávejte druhé straně práva správce!“

Pokud najímáte externistu nebo agenturu pro správu vašeho Facebooku, pro většinu úkonů bohatě postačí role „editor“ a nižší.

Předáním práv „správce“ totiž druhé straně dáváte plná práva k ovládání vaší stránky (včetně možnosti vás úplně odebrat a sebrat vám tak vlastnictví).

Pokud nemáte s druhou stranou sepsanou smlouvu, kde budou jasně definované přístupy a případné restrikce z porušení, pouštíte se na velmi tenký led.

Jste majitel firmy nebo značky (vašeho podnikání) a tak by to mělo zůstat i v případě vlastnictví Facebook stránky.

Jasně, že chcete té druhé straně důvěřovat, ale co si ji nejdřív na čas prověřit?

Jak to funguje s právy k Instagram účtu?

Pokud hledáte v nastavení Instagramu nějakou nabídku, která by vám umožnila přidat správce profilu, tak vás zastavím: NENAJDETE JI!

Chcete někoho přidat jako administrátora, dát mu přístup, aby se vám staral o Instagram? Pak budete muset předat heslo k vašemu Instagramu.

Jinými slovy, předáváte druhé straně kompletní práva k vašemu účtu.

Dotyčný si za vašimi zády může s účtem dělat, co se mu zlíbí. Může se k tomu postavit zodpovědně a neohrozit tak váš byznys na Instagramu, ale může také použít tzv. „black hat“ taktiky a smutné na tom je, že se o tom ani nemusíte dozvědět.

Až do chvíle, než vás Instagram zablokuje. Mnohdy i trvale.

Ale dnes vám nebudu vyprávět šokující historky, se kterými se setkáváme u našich klientů a mnohdy nám vyrazí dech, dneska vám vysvětlím, jaké máte možnosti předání práv k Instagramu.

Instagram lze částečně spravovat skrz Creator Studio od Facebooku, které je zdarma

Nástroj Creator Studio od Facebooku vám (nebo agentuře, či externistovi) umožní připravovat koncepty nebo plánovat příspěvky na váš Instagram, aniž byste druhé straně museli dávat heslo k Instagramu.

Rovněž může dotyčný nahrávat IGTV videa nebo spravovat doručené zprávy.

Skrz Creator Studio však nemůže spravovat Instagram Stories, takže vás to zase vrací zpátky na začátek – musíte předat heslo k Instagramu.

Otázkou je: Musí vaše Stories spravovat agentura nebo externista, který s vámi ve firmě stejně nesedí?

V případě, kdy máte instagramový účet propojený s vaší Facebook stránkou stačí dát dotyčnému administrátorská práva k Facebook stránce a automaticky získává přístup ke správě vašeho Instagramu pomocí Creator Studia.

Chcete-li externistovi nebo agentuře předat práva k Instagramu, vyberte ze dvou rolí:

Editor

Může s Instagramem dělat všechno, nemůže měnit role u Facebook stránky.

Moderátor

Může jménem Instagramu odpovídat na zprávy, zobrazovat si statistiky, ale nemůže vytvářet ani mazat příspěvky na Instagramu, ani měnit role u stránky.

Použijte ke správě Instagramu aplikaci Later

Later je špičková marketingová platforma pro Instagram, kterou jsem si v roce 2015 zamilovala a naši klienti jsou z ní unešeni.

Funkce Lateru se zaměřují na vizuální plánování, správu médií, marketing a analytiku a jsou navrženy tak, aby s nimi mohl pracovat drobný podnikatel i velká firma. Jedná se o tzv. aplikaci třetí strany.

Základní verze aplikace je pro vás ZDARMA a nabízí pecka funkce, se kterými si bohatě vystačíte.

Zní to hezky, že? Bohužel je tady jedno ALE….

Používáním aplikace Later sice nemusíte dotyčnému dávat heslo k Instagramu, protože váš Instagram spravuje z rozhraní aplikace (ta je jak pro mobil, tak pro počítač), ale opět mu to neumožňuje spravovat Stories.

U Lateru navíc ani nemůže spravovat IGTV.

Jaké se vám tedy jako majiteli Instagram účtu nabízí možnosti?

1. Nebudete to řešit a předáte heslo k vašemu Instagramu druhé straně

Druhé straně sice dáte plná práva ke správě vašeho Instagramu, ale zároveň na dotyčného předáváte veškerou zodpovědnost.

Pokud dotyčný člověk není dostatečně edukovaný ve správě firemního Instagramu a nemá nastudovaná pravidla této sociální sítě, může vám v dlouhodobém horizontu napáchat mnoho škod, které nebude možné opravit a pak se začíná úplně od začátku (Cink! Cink! Cink! Slyšíte ve své hlavě, o kolik peněz jste právě přišli?!).

Nebo narazíte na člověka, který je ve 100% férový, znalý a bude to dělat s nejlepším vědomím a svědomím! Hodně štěstí při jeho hledání.

2. Instagram chcete mít pod kontrolou a tak druhé straně předáte pouze částečná práva

Můžete druhé straně předat práva k vaší Facebook stránce a tím získá přístup ke Creator Studiu, ze kterého může spravovat Instagram.

Případně založíte váš Later účet a dotyčnému k němu přidáte pouze práva k užívání.

Druhá strana nechce pro správu vašeho Instagramu používat žádné aplikace pro správu?

Bez urážky. Jaká je pak efektivita její práce? A kdo to platí? Přece vy!

Tato varianta však neřeší, jak bude druhá strana obstarávat Instagram Stories. Tvorby Stories se tak můžete zhostit vy a správu obsahu na profilu a péči o fanoušky v doručené poště vám může obstarávat externista.

Nevíte si rady, kterou aplikaci si vybrat?

Občas i tak „jednoduchá“ volba dokáže člověka paralyzovat. Nemusíte se ale bát. V InstaPORADNĚ vám to pomůžeme rychle rozseknout. Nebuďte na to sami! ?

Chci se s vámi poradit

3. Spravujte si Instagram sami nebo jej předejte člověku ve vaší firmě

Skutečně musíte platit za správu externistovi nebo agentuře?

Jsou vynaložené náklady v souladu s výkonem vašeho Instagramu?

Co když  si jenom „platíte“ předražené Creator Studio nebo Later?

I na to naši klienti časem poměrně často přicházejí.

Jste podnikatel? Vlastníte firmu? Naučte se Instagram spravovat sami, reagujte na potřeby vaší firmy operativně.

Můžete si část obsahu nechat vyrobit externistou, ale „menežování“ vašeho Instagramu si nechte pro sebe (pro své zaměstnance). Máte 100% jistotu, že všechno vynaložené úsilí děláte pro své dobro a navíc nebudete závislí na případných prostojích nebo výpadcích externisty.

8 thoughts on “Jak přidat správce na Instagramu?

 1. Zuzana Junová píše:

  Dobrý den, je prosím tento článek stále aktuální nebo za ty 3 roky již existuje nějaká možnost jak nechat někoho spravovat ig účet včetně příběhů, ale bez toho aby znal heslo?
  předem děkuji za odpověď.

  • Katka Pavlíčková píše:

   Zuzko, zdravím vás. Nejspíš vás moc nepotěším, ale od té doby se toho zase tolik nezměnilo. Pokud chcete po někom plnohodnotnou správu Instagram účtu, tak to bez přihlášení k Instagramu nepůjde. V případě, že někomu dáte přístup přes Meta Business Suite (nahradil původní Creator Studio), tak ho přidáváte jako spolusprávce a obsah spravuje z aplikace Business Suite – jenže tam je ten člověk omezenej třeba při tvorbě Stories nebo Reels. Sice je technicky tvořit může, ale má tam o více, než 50 % méně nástrojů (stickerky, hudba, efekty…) k dispozici.

 2. Mila píše:

  Mám opačný problém – odešla jsem z pozice a předala kolegyni správu instagramového účtu. Těch mám několik. Jak mohu instagramový profil, který již nespravuji odebrat ze zařízení, aniž by se zrušil? Vadí mi, že mi chodí z tohoto profilu upozornění ale zaroveň je nechci vypnout pro jiné profily, které mám. Co s tím? děkuji

  • Katka Pavlíčková píše:

   Milo, dobrý den. Odebráním účtu ze zařízení ho určitě nesmažete. Ve vašem případě bude nutné jej odebrat z uložených přihlašovacích údajů, které jste nejspíš na začátku odklikla, že se mají uchovávat ve vašem telefonu. Pošlu vám do e-mailu přesný postup, jak se toho zbavit :)) Katka

 3. Robin Lupač píše:

  Zdravím. Bývalý šéf spravoval několik stránek současně, pro každou provozovnu zvlášť. Jednu provozovnu jsem nyní převzal, ale instagram zřejmě nelze oddělit, pokud jsem to tak pochopil. Nezbývá tudíž jiná možnost, než tento účet smazat a vytvořit nový?

  • Katka Pavlíčková píše:

   Zdravím Robine. Předpokládám, že myslíte stránky na Facebooku? Instagram bohužel nemá takové možnosti jako Facebook, že byste měl pro provozovny automaticky více Instagramových účtů, ale spravoval to z jednoho hlavního účtu. Defacto byste musel fyzicky vytvořit vždy jeden Instagramový účet pro jednu provozovnu. Otázkou je, jestli by se vám to z časového hlediska vyplatilo takhle rozdělovat. ? Pokud už ten Instagramový účet existuje, má nějaké fanoušky a historii, tak je otázka, jestli ho nutně smazat nebo ho jednoduše nepřejmenovat podle potřeb. Ale na to mám málo odpovědí, abych mohla objektivně poradit. Klidně mi pošlete e-mail na info@bgram.cz a rádi se na to s vámi podíváme, co by bylo nejlepší. Pěkný den, K.

 4. Viktor píše:

  Dobry den
  je tu este jedna moznost ako zabezpecit ohranu admin prav povodneho majitela. A to je 2 fazova ochrana. Externista sice bude mat heslo k IG, ale bez SMS kodu nic nespravi. Ten SMS kod bude chodit len majitelovi. A ten mu moze v pripade potreby tento kod z SMS proposlat. Suhlasite? Alebo niekde nieco nechapem. Dik za info.

  • Katka Pavlíčková píše:

   Viktore zdravím vás. Je to taky jedno z řešení. Nicméně je potřeba počítat s tím, že jakmile se jednou někdo přihlásí, může si s Instagramem dělat co se mu zlíbí. Pokud byste pak takového člověka chtěl od účtu odstřihnout, bylo by nutné změnit heslo a v nastavení ukončit všechny aktivní relace, což by způsobilo hromadné odhlášení všech přihlášených lidí k danému účtu. Trefila jsem se do toho, co máte namysli? 🙂 Katka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *