‹ Zpátky na blog

Jsou aplikace pro plánování, statistiky nebo přesdílení obsahu na Instagram bezpečné? Pár jsme jich otestovali a některé jsou průser

Na trhu existuje hromada „plánovacích“ aplikací, aplikací pro follow nebo unfollow či pro statistiky vašeho účtu.

Nechybí ani aplikace, které vám umožní přesdílet cizí obsah na Instagramu do svého profilu.

Všechny ale spojuje jedno: Získají většinou plný přístup k vašemu účtu a mohou si vašim jménem dělat mnohdy cokoliv.

Na co si dát pozor, když vybíráte aplikace pro práci s Instagramem? A jak si vybrat bezpečnou aplikaci, která je v souladu s pravidly Instagramu?

Stačí si otevřít App Store nebo Obchod Play a vyhledat klíčové slovo Instagram. Kromě oficiálních aplikací si můžete všimnout krásně „vymalovaných“ aplikací, které umí doslova zázraky.

Běžný uživatel, který se v problematice Instagramu neorientuje, nemá mnohdy šanci zjistit, jestli je instalování takové aplikace bezpečné nebo není.

Zkrátka a jednoduše vidí řešení nějakého svého problému a hurá do stahování.

 

Aplikace jsou ve většině případů zdarma a chtějí po vás přihlašovací údaje

Je to logické, tvůrci aplikací vás potřebují k sobě nalákat a pak vám třeba nabídnou prémiové funkce jejich aplikace.

Není na tom nic špatného a i my jsme začínali u aplikací s verzemi zdarma a pak jsme si dopláceli některé fičurkynavíc, protože jsme potřebovali nadstandardní funkce.

Co si spousta lidí neuvědomuje, že bez toho, aniž by jako uživatelé dali aplikaci částečnou nebo plnou kontrolu nad svým účtem, aplikace nemůže fungovat.

A spousta lidí dělá tu chybu, že si ani nepřečtou, jaký přístup po nich ta aplikace žádá a okamžitě na to kliknou.

 

Samotný Instagram vám pod autorizačním oknem píše, že byste měli udělit přístup k vašemu účtu pouze takové aplikaci, které věříte a máte si ji kde ověřit. 

 

Jak poznáte, že jde o bezpečnou aplikaci pro Instagram?

Můžete se například podívat přímo na stránky Facebooku, kde v seznamu najdete aktuálně 29 autorizovaných partnerských aplikací pro správu Instagramu. 

V principu však máte na výběr mezi 3 druhy aplikací.

1. Autorizované aplikace

To jsou ty, u kterých se nemusíte bát, že vám způsobí svojí činností nějaké blokace, restrikce ze strany Instagramu nebo vám z nich uniknou osobní údaje.

Za nás tedy doporučujeme používat výhradně aplikace z tohoto seznamu.

2. Neautorizované aplikace, které zjevně porušují podmínky Instagramu

Aplikace, které vám slibují růst fanoušků, automatické lajky, komentáře, auto Direct Message nebo kontrolu nad followery ve smyslu – sleduje mě a odsledoval mě.

To jsou aplikace, které nestoudně přiznávají, že dělají něco, co je jednoznačně proti podmínkám Instagramu.

Od takových aplikací dejte ruce okamžitě pryč, protože si říkáte o restrikce, až do úrovně smazání účtu.

3. Neautorizované aplikace, které vypadají neškodně

Mohou to být repostovací aplikace nebo různé aplikace pro čtení údajů z účtů (jednoduché analytické nástroje, které pracují s veřejně dostupnými údaji mimo API).

Mohou zde být také různé vývojové verze plánovacích aplikací nebo zde najdete téměř najisto aplikace Rewardsystémů.

Netvrdíme, že při použití každé takové aplikace musí dojít k nějaké restrikci ze strany Instagramu, nicméně buďme k sobě upřímní.

Těch podvodných aplikací se tam dá najít dost a vždycky, když se rozhodnete používat neautorizovanou aplikaci, radši si 3x přečtěte v jejich obchodních podmínkách, co všechno ta aplikace za vás bude dělat a jakou nese zodpovědnost.

Pokud na stránkách této aplikace nevidíte, kdo ji vyvinul, na jaké bázi funguje s vašimi daty nebo nevidíte obchodní podmínky, velice pravděpodobně jde buď o amatérskou aplikaci nebo v horším případě o podvod.

Jak jednoduše můžete přijít o váš Instagram?

Těch blbostí, které k tomu vedou, můžete udělat několik. Na konkrétním příkladu vám ukážeme pravděpodobně tu nejčastější.

Část naší práce, která není navenek moc vidět, spočívá v testování všeho možného i nemožného.

Protože se 11.prosince 2018 změnilo API na Instagramu, řekli jsme si, že je potřeba otestovat, co to udělá s některými neautorizovanými aplikacemi.

A při testování jsme narazili na 2 aplikace, které schramstly naše osobní údaje a jedna z nich s nimi okamžitě začala nakládat.

Uživatelský test aplikace: Unfollow For Instagram Tracking

Jde o aplikaci, která se chlubí tím, že je to nejrychlejší způsob, jak dát odsledovat fanoušky na Instagramu. Prozradí vám, jestli vás druhá strana taky sleduje a prozradí vám, kdo dal vašemu účtu nedávno odsledování.

Proč jsme zkusili zrovna tuhle appku? Protože už od předminulé změny API 31.7.2018 je veškeré nakládání s daty fanoušků a ovládání sledování externími aplikacemi zakázané.

Jak to, že tedy tato aplikace (a jistě i další) stále fungují?

Jednoduše. Jedná se o emulátorkterý je také Instagramem zakázaný.

Aplikace vůbec nepřistupuje na váš Instagram pomocí API, tudíž do něj přistupuje tou nejméně bezpečnou cestou a hned po spuštění aplikace po nás chtěla přihlášení uživatelským jménem a heslem na stránce, která nápadně připomíná přihlašovací stránku Instagramu v designu, který už Instagram nepoužívá.

To, co nám potvrdilo, že se jedná o zakázaný emulátor, byl i varovaný e-mail od Instagramu, kde jsme se dozvěděli, že jsme se přihlásili na Instagram pomocí Samsungu Galaxy (vůbec toto zařízení ani jeden nemáme).

Sakra, že bychom někde zapomněli nějaký vánoční dárek? (hahaha).

Kde jsme v rámci této aplikace udělali chybu?

Z hlediska bezpečnosti našeho účtu jsme udělali zásadní chybu v tom, že jsme svěřili přihlašovací údaje našeho „naštěstí testovacího“ účtu neautorizované aplikaci, která si může s našim účtem dělat cokoliv.

Bohužel se v aplikaci nedozvíte, jak registraci zrušit nebo jak zpracovávají vaše přihlašovací údaje.

Nadále nemáme informace o tom, jak je s našimi údaji nakládáno a nemáme ani možnost účet deaktivovat a zažádat o smazání našich osobních údajů.

Uživatelský test aplikace: Followers Track for Instagram

Tahle aplikace se na první pohled tváří jako úžasný nástroj pro analytiku našeho Instagramu. Ale hned v popisu se dozvídáme, že v ní najdeme „Amazing Works and Real Followers here“.

Samozřejmě i tato aplikace si řekla o přihlašovací údaje k našemu Instagramu.

Budiž jim ke cti, že alespoň nevyužívají design přihlašovací stránky Instagramu. Tady od nás schramstli údaje v jejich speciálním formuláři.

Po přihlášení nám samozřejmě aplikace nabídla kredity zdarma pro „nákup“ našich prvních followerů.

Ale v aplikaci nikde nevidíme políčka, do kterých bychom zadali, že nás zajímají lidé z ČR, kteří podnikají nebo vlastní malé firmy a chtějí dělat svůj online marketing na Instagramu.

Odkudpak asi aplikace vyšťourá ty reálné fanoušky? Už vidíte, kde se to celé bourá? Ta absurdita ve slovním spojení „reální fanoušci“.

Vzhledem k tomu, že tato aplikace pracuje také s údaji o vašich fanoušcích, bude se jednat velice pravděpodobně o nějakou virtuální klikací farmu.

Od této aplikace jsme žádný e-mail nedostali, protože jsme si samozřejmě okamžitě změnili heslo.

Kde se nachází ohromná bezpečnostní díra?

V žádném případě se nechceme vysmívat lidem, kteří tyto aplikace vyzkoušeli. Vyznat se v tom, která je v pořádku a která je jasnou hrozbou, není vůbec jednoduché.

Na internetu se můžete dočíst o příbězích uživatelů, kteří přišli o své účty. Obvykle ty příběhy končí tím, že jim někdo „hacknul“ přístup do Instagramu a oni rozhodně nikomu své heslo nepředávali apod.

Ano, oni si to nejspíš nebudou uvědomovat, protože taková aplikace vám nemusí účet sebrat hned.

Ale už jste jednou heslo zadali cizí osobě a ta s ním může nakládat.

Nikomu nejspíš nebude příjemné přiznat barvu a říct: „Já jsem si zkusil appku pro nákup followerů, ale nic jsem v ní nekoupil“.

Už ta představa, že nad tím dotyčný jen uvažoval, může být ponižující a člověk radši bude zapírat.

Zejména u těchto emulátorů je problém, že se nedají zpětně vystopovat pomocí seznamu aplikací propojených s vašim účtem.

Existuje světlo na konci tunelu?

To víte, že existuje! Abychom nebyli pořád tak pesimističtí, tak naštěstí existují i aplikace, které jsou ze 100% bezpečné a s radostí s nimi pracujeme my, naši fanoušci nebo naši klienti.

Zvlášť, pokud spravujete firemní účet, není prostor na chyby, protože každá restrikce znamená ztracený čas a investice.

Také jsme si testovali různé aplikace pro plánování Instagramu jako je Buffer, Hootsuite, Kontentino, Planoly, Iconosquare PRO atd.

Ale chce se nám parafrázovat známé rčení a říct, že „všechny cesty vedou do Lateru“.

Např. Buffer nebo Hootsuite jsou určitě skvělé aplikace na plánování velkého objemu příspěvků na mnoho kanálů.

Nicméně od začátku nebyly vyvíjené přímo pro Instagram, takže podle toho vypadá i jejich uživatelské rozhraní.

Jsou poměrně dost technické a pokud je chcete využívat pro Instagram, vyžaduje to velkou dávku vizuální představivosti.

Jenže když se staráte o své podnikání nebo svoji malou firmu, tak nemáte čas na to, trávit desítky minut nebo hodin tím, jestli ve finále budou ty fotky vypadat vedle sebe dobře nebo jak to bude navazovat.

Z toho důvodu doporučujeme pro Instagram sáhnout po nějaké aplikaci, která „na něm začínala“.

Nabízí se třeba Planoly (taky jsme si vyzkoušeli, ale poměr cena výkon nevycházel tak dobře).

Logické vyústění, které si chválíme my i naši studenti nebo klienti, je Later.

Nabízí dobře zpracovaný plánovač s možností vizualizace vašeho budoucího feedu.

Všestranné nástroje při psaní příspěvků, skvělou analytiku, možnost přesdílení příspěvků od fanoušků v plné kvalitě a v placené verzi i práci s plánováním nebo přesdílením videí v plné kvalitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *